Bilimsel Yüzme İletisim
bilimsel yuzme facebook
bilimsel yuzme twitter
bilimsel yuzme google
bilimsel yuzme youtube
bilimsel yuzme linkedin

Serbest teknik yüzme

 • Serbest Teknik

  Serbest stil, dört müsabaka stili içinde en hızlı olanıdır. Çekiş mekaniği, bir sağ-bir sol kol çekişi ve değişken sayıda yapılabilecek ayak vuruşundan oluşmaktadır. Serbest yüzmeyi anlatmak için bu bölümde aşağıdaki başlıklar kullanılmıştır.
  1. Kol çekişi
  2. Çekiş şekilleri
  3. Ayak vuruşu
  4. Kollar ve bacakların zamanlaması
  5. Vücut pozisyonu ue nefes alma-verme
  6. Kol ve vücut hızı için şekiller
  7. Genel hatalar
  8. Driller
  9. Nefes alma şekilleri    
   
   
   
  • Kol Çekişi 
   
   Su altındaki kol çekişi, 3 süpürme hareketinden oluşur. Bunlar aşağı, içeri ve yukarı süpürme hareketleridir. Bu bölümde bahsedilecek olan kol çekişinin diğer bölümleri, suya giriş, uzanma, sudan çıkış ve kol devrinin önde tamamlanması şeklindedir.  
   
  • Suya Giriş ve Uzanma
   
   Suya giriş başın önünde, alnın ortası ile suya giriş tarafından omuz başının arasında orta bir noktadan olmalıdır. Yüzücünün kolu az miktarda ileri uzatılmış olmalı ve el suya girer girmez avuç içi dış yana doğru çevrilmelidir. Elin girişinden sonra kol da sanki el su yüzeyinde bir delik açmışçasına aynı noktadan suya girmelidir.
  Kolun suya girişinden sonra kol su yüzeyinin hemen altında mümkün olduğu kadar ileri uzatılmalı, bu sırada avuç içi de uzanma safhası tamamlandığında tam aşağı bakacak konumda olmak üzere çevrilmelidir. Kol çekişinin bu safhasına uzanış safhası tamamlandığında tam aşağı bakacak konumda olmak üzere çevrilmelidir. Kol çekişinin bu safhasına uzanış safhası adı verilir. Yüzücünün eli- uzanış sırasında, uzanış yönüne doğru düz bir konumda ileriye doğru uzatılmalıdır.
  Yüzücü, kolu suya girer girmez suya herhangi bir kuvvet uygulamaya çalışmamalı, o sırada itiş hareketini tamamlamakta olan diğer kolun hareketini etkilememek için çekiş hareketine başlamamalıdır. Bu sebeple kol suya girdiğinde baş ile omuz arasında orta noktadan ileri uzanma hareketine devam etmeli harekete omuz başının ileri uzatılışı destek vermelidir. Böylece bir teknenin burnu gibi bir şekil alan vücut, arkadaki kolun itiş hareketini rahatça tamamlamasına izin vermiş olur. Aşağı süpürme tam bu noktada başlar.
   
  Kaynak Dr. Ahmet Bozdoğan   

  Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak için Dr.Ahmet Bozdoğan'ın yazmış olduğu "Yüzme Fizyoloji - Mekanik - Metod " kitabını İl-Press yayıncılıktan  satın alabilirsiniz. 

 • adres-icon

  Burhanfelek havuz karşısı

  ÜSKÜDAR/İSTANBUL

 • telefon-icon

  +90 216 553 32 30

 • telefon-icon

  +90 216 553 32 31

 • telefon-icon

  +90 532 305 35 37

 • mail-icon

  info (@) bilimselyuzme.com

QR-kod
Tüm hakları saklıdır. © 2013 Bilimsel Yüzme Eğitim Spor Kulübü Derneği
Yüzme Cankurtaran Yaz Okulu Dalış Bilimsel Yüzme Dalış Cankurtaran Kursları yüzme istanbul yüzme kursları 5Bilimsel Eğitim Yüzme Kursları
Yüzme Kursu