Bilimsel Yüzme İletisim
bilimsel yuzme facebook
bilimsel yuzme twitter
bilimsel yuzme google
bilimsel yuzme youtube
bilimsel yuzme linkedin

Sırtüstü yüzme

 • • Sırtüstü Teknik Arkaya  kol atarak  yüzme tarzı denilir veya (sırtüstü yüzme), serbest yüzüş tarzının tam tersi bir yüzüşde denir halk dilinde . Zaman içinde yüzücüler birbirini takip eden, su üzerindeki tamamlayıcı kol hareketleriyle ve kurallara uyarak daha hızlı yüzeceklerini fark ettiler. Bu yüzme tarzına elverişli olan ayak çırpma hareketlerinin uygulanmasına da başlandı, çünkü böylesi eski ayak vuruşundan daha hızlıydı.  Su altı kol yüzüşü su yüzeyinin hemen altında ve yana doğru düz bir kolla yapılıyordu. Bunun gibi hareketin tamamlanışı da alçak ve düz bir kolla yanlamasınaydı.  Su altı kameralarının kullanımı yaygınlaşmaya başladıkça konunun uzmanları , antrenörler , hareket bilimi bilim adamları ,  o günün en başarılı sırtüstü yüzücülerinin S tipi çekiş hareketlerini kullandıklarını gördüler. Yüzücülerin kollan yüzerken önce bükülüyor, sonra açılıyordu. Hareketin tamamlanışı ise yandan ziyade, dümdüz baş üzerinden yapılıyordu. Bu günkü sırtüstü yüzme, kuralların izin vermesiyle ve hızı arttırıcı yeniliklerle daha iyi bir duruma gelmiştir  denebilir .     

   • Çift ayak vuruşları diğer adıyla Dolfin ayak vuruşları Sırtüstü yüzmede çift ayak vuruşu yada dolfin ayak vuruşunu  birçok yüzücü yüzmelerini  hızlarını arttırıcı olarak kullandılar . Bu teknik yüzücülere avantaj sağladığı gerekçesiyle ,  FİNA kuralları günümüzde bir yüzücünün depar ile birlikte siyin altında 15 m. dolfin ile gitmesine ve her dönüşte 15 m. dolfin ayak ile yüzmesine izin vermekte . Yüzücü depar ve dönüşlerde kısa bir mesafe kaydıktan sonra suyun 80 cm. ve l m. derinlikte hareket etmesi suyun dışındaki ters akıntılardan vücut suyun altında olduğu için etkilenmemekte ve sürtünme azalmaktadır. Bu nedenle yüzücülerin su altındaki dolfin hareketine dikkat etmeleri gerekir. Dolfin ayağa yatkın olan yüzücülere kurallar çerçevesinde bu tekniği kullanmaları önerilir.  

      • Yeni Dönüş Tekniği  Yüzücülerin duvara el dokundurmadan yapıkları dönüşlerin avantajlı olduğu bilinmektedir. Bu dönüş tekniği yüzücülerin dönüşe erken başlamalarına olanak verir ve hiç şüphesiz daha çabuk takla atmalarını sağlar , bu yüzden rakiplerine oranla avantaj sağlamaktadır . Yüzücü duvara bir kulaç kala yüzüstü pozisyona gelip bir kol çekişiyle serbest takla atar, sırüstü pozisyonda ya serbest ya da dolfin ayakla su yüzeyine tekrar çıkar ve yüzme mesafesine devam eder .
   
    Sırt yüzme tekniğinde kendini eksik hisseden sporcular özel yüzme kursu ve grup dersleriyle yüzme eğitimi alabilirler. 
   

  Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak için Dr.Ahmet Bozdoğan'ın yazmış olduğu "Yüzme Fizyoloji - Mekanik - Metod " kitabını İlpress yayıncılıktan satın alabilirsiniz. 

 • adres-icon

  Burhanfelek havuz karşısı

  ÜSKÜDAR/İSTANBUL

 • telefon-icon

  +90 216 553 32 30

 • telefon-icon

  +90 216 553 32 31

 • telefon-icon

  +90 532 305 35 37

 • mail-icon

  info (@) bilimselyuzme.com

QR-kod
Tüm hakları saklıdır. © 2013 Bilimsel Yüzme Eğitim Spor Kulübü Derneği
Yüzme Cankurtaran Yaz Okulu Dalış Bilimsel Yüzme Dalış Cankurtaran Kursları yüzme istanbul yüzme kursları 5Bilimsel Eğitim Yüzme Kursları
Yüzme Kursu